پذیرش در دانشگاه های شهر پونا
سوال:

در مورد رشته دکتری بیوتکنولوژی آیا غیر از شهریه دانشگاه که نمی دانم چقدر است(؟)آیا استاد راهنما هم جداگانه پول دیگری طلب می نماید؟ در صورتیکه در مورد این رشته اطلاعات بیشتری دارید برایم بنویسید. ضمنا گویا دکتری آنجا پژوهشی است آیا امکان اینکه بصورت آموزشی وپژوهشی هما ارائه شود وجود دارد؟ چون وزارت بهداشت روی این اصل تکیه دارد. یعنی مثل سیلابس دروس دکتری ایران واحد درسی هم پاس شود؟

پاسخ:

این رشته در دانشگاه پونا رشته خوبی است و  سطح بالایی دارد و گاید هم به سختی پیدا می شود. دوره دکترا کاملاً پژوهشی است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد. یعنی مشکلی نیست که شما واحد درسی نداشته باشید. در مورد اینکه استادان در این رشته پول می گیرند یا نه بستگی به استاد داره و فرق می کنه.

+ نوشته شده در  ساعت 16:33  توسط حسین  | 

سوال:

من مدرک لیسانس ریاضی کاربردی دانشگاه پیام نور دارم، از نظر زبان انگلیسی هم ضغیف می باشم. می خواهم برای تقویت زبان انگلیسی و ادامه تحصیل به پونا بیایم. لطفاً راهنمایی کنید.

پاسخ:

به نظر من برای تقویت زبان انگلیسی می تونید یکی از دوره های دانشگاه پونا یا کالج سیمبایسز رو انتخاب کنید که جزئیاتش در همین سایت هست. بهتره که بعد از تقویت زبان در دانشگاه پونا برای فوق لیسانس ریاضی که در پونا فقط ریاضی محض (pure) می باشد و هزینه آن هم در دپارتمان ریاضی دانشگاه پونا کمتر از 200 هزار تومان در سال می باشد پذیرش بگیرید.

+ نوشته شده در  ساعت 16:24  توسط حسین  | 

سوال:

مدتی در ایران زبان انگلیسی رو شروع کرده ام و خودم رو به سطح(intermediate) رسانده ام.دو چیز را چند مدتی است در فکر می پرورانم:1.تکمیل مهارت زبان انگلیسی ام در یکی از کشورها مثل هندوستان 2.ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان.

میدونید چند تا سوال از خدمتتون داشتم البته در مورد این دو تا ایده که در بالا گفتم:

1.با توجه به اینکه سه ترم دیگه از درسم در مقطع کارشناسی مونده چه کلاس زبان انگلیسی ای در هند میتونم شرکت کنم و با توجه به اینکه سطح زبانم متوسط است؟(یعنی فقط تابستان آینده /سال 1389 رو میتونم از کشور خارج بشم)

2.برای فوق لیسانس میخواستم در هند"فلسفه" یا "فلسفه دین" بخونم چون این رشته ها در ایران به قوت هند کار و تدریس نمیشه.حالا چه دانشگاهی رو پیشنهاد میکنید؟ و آیا بورسیه تحصیلی برای این مقطع و این رشته و آن هم برای یک ایرانی در دانشگاههای هند وجود داره؟

3.لطفا هزینه های کامل یک دوره زبان انگلیسی مناسب حال من رو با توجه به شرایطم که گفته شد، اعم از(شهریه، بلیط هواپیما،مسکن و...) رو برای سال آینده تخمین بزنید که بتونم بر اساس این هزینهها برنامه ریزی کنم البته به علاوه زمان ثبت نام و مدارک مورد نیاز.

4.ببخشید اگر دانشگاه پونا کلاس زبان 4 ماهه برگزار میکنه و شروع کلاس هم تیرماه است آیا میتونم کمتر از مدت سررسید این دوره مثلا 3ماهه تموم کنم که به کلاسهای مهرماه دانشگاه هم برسم؟

5.آیا میتونم زبانم رو در هند قوی کنم و برای ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی مثل انگلیس بروم؟

پاسخ:

پیشنهاد من اینه که اگر مشکلی برای خروج از کشور (منظور خدمت سربازی) ندارید، بعد از اتمام تحصیلاتتون که باید بهمن 89 باشه، در دوره زبان انگلیسی دانشگاه پونا که از اسفند ماه شروع میشه و تا خرداد ماه ادامه داره شرکت کنید. با این کار ضمن تقویت زبان انگلیسی می توانید برای دوره کارشناسی ارشد در رشته فلسفه پذیرش بگیرید.مدارک مورد نیاز و جزئیات دوره های زبان انگلیسی در همین سایت موجود می باشد. هزینه رفت و آمد برای یکنفر حدود 500000 تومان و زندگی در پونا حدود 300000 تومان می باشد. امکان تحصیل در دوره های زبان پونا و سپس سفر به کشور دیگر جهت ادامه تحصیل هم وجود دارد.

+ نوشته شده در  ساعت 16:13  توسط حسین  | 

سوال:

من دوره کارشناسی کامپیوتر رو تو دانشگاه آزاد با معدل 12.30 تموم کردم امکان گرفتن پذیرش تو دانشگاههای خوب هند در رشته mba واسم هست؟ و یه مقداری از هزینه تحصیل و زندگی به طور متوسط ماهیانه بهم اطلاعات بدین ممنون میشم.
پاسخ:
بله شما می توانید در رشته MBA درستون رو ادامه بدهید و مشکلی وجود ندارد. هزینه زندگی در پونا برای یک نفر (بسته به خرج و مخارج) حدود 250000 تا 300000 تومان می باشد. که اگر آپارتمان مشترک بگیرید (همخانه) می توانید هزینه ها را تا 40% کاهش دهید. هزینه دوره MBA که دو سال طول می کشد حدود 2500000 تا 3000000 تومان می باشد. این رشته در دانشگاه پونا امتحان ورودی دارد که بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و کسی را معمولاً رد نمی کنند.

+ نوشته شده در  ساعت 14:57  توسط حسین  | 

سوال:

1-     از زمان اقدام به پذیرش دکترای فیزیک تا دریافت ویزای تحقیقاتی چه مدت زمان طول میکشه؟

2-     دفاع از پروپوزال بعد یا قبل از ویزا انجام میشه؟

3-     کدوم دانشگاه را پیشنهاد میکنید و شهریه آن؟

پاسخ:

گرفتن پذیرش شما بسته به موچود بودن گاید، از ابتدا تا آماده شدن مدارکتون جهت فرستادن به سفارت هندوستان برای ویزا بین 2 تا 3 ماه طول می کشه. دفاع از پروپوزال در این رشته قبل از هر چیز انجام میشه. من دپارتمان اصلی دانشگاه پونا که در ایران هم درجه بالایی ارزشیابی میشه.و شهریه آن هم حدود سالی 500000 تومان می باشد.

+ نوشته شده در  ساعت 19:36  توسط حسین  | 

سوال:
1- من یک بچه 1 ساله دارم وضعییت بهداشتی در آنجا چگونه است؟ 
2- آیا برای دکترا باید کلاس رفت یا کلاً تحقیقاتی است؟
3- در آنجا مهد کودک  ایرانی است؟ 
4- آیا فوق لیسانس دانشگاه آزاد را  قبول دارتد و معدل خیلی  مهم است؟ 
5 هزینه زندگی در پونا برای یک زندگی خوب سه نفره چقدر است ؟
6- آیا نزدیک دانشگاه خانه برای اجاره است میگویند وضعیت اجاره آنجا خراب است؟ 
7 طول دوره دکترا تقریبا چقدر است ؟ 
پاسخ:
ما هم بچه کوچک داریم اگر مواظب سلامتی خودتون باشید و نظافت و بهداشت شخصی و خانواده رو رعایت کنید مشکلی پیش نمی آید قبل از آمدن حتماً واکسن های ذکر شده در وبلاگ را انجام دهید. دوره دکترا در دانشگاه پونا کاملاً تحقیقاتی است و کلاسی وجود ندارد. مهد کودک ایرانی نیست ولی مهد های زبان انگلیسی هستند که کیفیت خوبی دارند ولی برای دوره دکترا چون کلاسی وجود ندارد نگهداری از کودک در منزل راه بهتری است. فوق لیسانس دانشگاه آزاد مورد قبول است و معدل بالای 50% هم لازم می باشد. هزینه زندگی در شرایط نسبتاً راحت حدود 700000 تومان برای 3 نفر است. نزدیک دانشگاه آپارتمان برای اجاره پیدا می شود که بسته به نظر شما کرایه ماهیانه برای آپارتمان 2 خوابه بین 200000 تا 270000 تومان می باشد. طول دوره دکترا در دانشگاه پونا بسته به کار شماست ولی جدود 3 سال طول می کشد.

+ نوشته شده در  ساعت 19:24  توسط حسین  | 

سوال:
پونا بهتراست یا حیدر آباد؟
هزینه دوره دکترا در پونا چقدر است ؟ایا اساتید خوبی دارد واین دانشگاه مورد قبول ایران است ؟میگویند در پونا همه از استاد تا پلیس رشوه میگیرند؟
پاسخ:
من خودم از امکانات پونا و دانشگاه و کالج های آن راضی هستم . امکانات تحصیلی در اینجا کافی است و دانشگاه آن از درجه بالایی در سطح جهانی برخوردار است. تقریباً تمام رشته های دانشگاه پونا مورد تایید ایران می باشد. در مورد اساتید در همه شهر ها برای دانشجویان خارجی آن هم بعضی از اساتید مبلغی درخواست می کنند اما در مورد ادارات و پلیس چنین چیزی اجباری نیست مگر اینکه بخواهید کاری نشدنی را انچام دهید و یا کاری که برای مثال 2 هفته طول می کشد را 3 روزه انجام دهید.

+ نوشته شده در  ساعت 19:4  توسط حسین  | 

سوال:
من و خانمم برای تحصیل در دوره دکترا میخواهیم به هند  بیاییم   من میخواهم  فیزیک و خانمم مدیریت بخوانیم به نظر شما کدام شهر هند مناسب است ؟شهر پونا چطور  میباشد در مورد این شهر مطالب ضد و نقیضی وجود دارد.

جواب:

رشته فیزیک در دانشگاه پونا ممتاز است و مدیریت هم رتبه خوبی دارد. من خودم با خانواده ام در پونا زندگی می کنیم  و کاملاً راضی هستیم. کسانی که در مورد پونا بد می گویند اکثراً در حیدر آباد زندگی می کنند و می خواهند دانشجو را به آن سمت بکشانند. در مورد شهر پونا در همین وبلاگ به مطالبی اشاره شده است.

+ نوشته شده در  ساعت 18:53  توسط حسین  | 

سوال:

من فوق لیسانس Library & Information Science  است. می خواهم(dba (Business Administration  بخونم؟

پاسخ:

نه این کار امکان پذیر نیست و  باید رشته فوق لیسانس و دکتراتون یکی باشه.

+ نوشته شده در  ساعت 19:46  توسط حسین  | 

سوال:

سلام من می خوام در هندوستان Ph.D of business management بخونم. و هرچه مدت حضورم در هند کمتر باشه بهتره. لطفا راهنمایی کنید

پاسخ:
این رشته 3 سال طول می کشد. البته به کار شما و نظر گاید بستگی دارد.
از نظر وزارت علوم ایران باید 27 ماه در هندوستان حضور داشته باشید تا مدارکتون ارزیابی بشه.
+ نوشته شده در  ساعت 19:13  توسط حسین  | 

لینک های مفید
 • تحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان ایرانی شبه قاره هند
 •  سفارت هند در ایران
 •  سرکنسولگری ایران در حیدرآباد
 •  سرکنسولگری ایران در بمبئی
 •  رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو
 •  سفارت ایران در هند
 •  وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری
 •  رایزن علمی ایران در هند
 •  سیستم جدید رتبه بندی NAAC
 •  نمایندگی وزارت علوم و بهداشت در هندوستان
 •  نقشه کامل هندوستان

 • + نوشته شده در  ساعت 18:15  توسط حسین  | 

  سرزمین هندوستان زادگاه علوم فراحسی در دنیاست. یوگا، مدیتیشن، ذن و هیپنوتیزم در هند دارای مراکز، اساتید و هنرآموزان زیادی است. این کشور همه ساله شاهد ورود بسیار زیاد علاقه مندان به این علوم از سراسر دنیا می باشد. نفوذ این هنر تا بدانجا پیش رفته است که در این کشور دانشگاه ها و کالج های خاصی صرفاً به ارائه این رشته می پردازند و در پایان به فارغ التحصیلان مدارک دانشگاهی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته های علوم فراحسی علی الخصوص یوگا و مدیتیشن اعطا می نمایند.

  در اینجا به معرفی تعدادی از مراکز آموزشی به همراه جزئیات رشته ها می پردازیم:
   

   نام دوره

   طول دوره

   شرایط داوطلب

  دیپلم یوگا درمانی

   2 سال (4 ترم)

  مرداد- دی، بهمن-تیر

   فارغ التحصیلان پزشکی

  حداکثر سن 35 سال

  دیپلم یوگا

   1 سال (2 ترم)

  مرداد- دی، بهمن-تیر

  داشتن لیسانس در هر رشته ای

  حداکثر سن 30 سال

  دوره بازآموزی 

   1 ماه

  (مرداد، آبان، بهمن، اردیبهشت)

   متخصصان یوگا/ رشته های مربوطه

  یوگا برای بهبود سلامت

   1 تا 6 ماه

  آشنایی با زبان انگلیسی 

  یوگا برای سالخوردگان

   1 ماه

  حداقل سن 50 سال

  یوگا برای بانوان

   1 ماه

   آشنایی با زبان انگلیسی

  درمان بیماری ها

   1 ماه

   

  لازم به ذکر است که علاوه بر مراکز فوق الذکر در اکثریت قریب به اتفاق شهرهای هندوستان مراکز آموزشی وجود دارند که علاقه مندان می توانند با ثبت نام در این دوره ها از مزایای آنها بهره مند شوند.

  + نوشته شده در  ساعت 18:8  توسط حسین  |